Klimat-center.cv.ua

Робота кондиціонера на обігрів

Використовуючи кондиціонер для створення прохолоди, багато користувачів погано уявляють, як працює апарат після включення режиму «нагрів». При якій температурі за вікном допускається запуск спліт системи? Чи можна в зимовий час застосовувати побутовий настінний кондиціонер на обігрів?

Такі питання часто задають користувачі кліматичних установок. До того ж дана функція дуже зручна в міжсезонний період, коли на вулиці вже прохолодно, а опалення ще не включено. Тому так важливо знати, як можна обігрівати приміщення за допомогою спліт системи, при цьому, не зашкодивши її внутрішній будові.

Принцип роботи кондиціонера на тепло і його особливості

Будь-який кондиціонер не є приладом для нагрівання за прямим призначенням, так як в ньому немає нагріваючого елементу. У зв'язку з цим, для підтримки комфортного мікроклімату цього кліматичного пристрою буде, найчастіше, недостатньо.

Викликано це принциповими особливостями роботи, оскільки спліт система здатна функціонувати лише при допустимих показниках вуличного термометра. Зазвичай такий температурний режим виробник вказує в супровідній інструкції до свого обладнання.

В основному, дозволяється наступний діапазон мінусових температур для включення сплітів в режимі «обігрів»:

  • Стандартні кондиціонери можна включати - до - 5°С .;
  • Інверторні спліт системи розраховані на експлуатацію - до - 15°С;
  • Деякі сучасні моделі з тепловими насосами пристосовані працювати - до - 25°С.

Принципово робота кондиціонера на обігрів відрізняється від процесу «охолодження» в протилежному русі фреону. Досягається це за рахунок переключення чотирьох ходового крана, розташованого в зовнішньому блоці.

Таким чином, випарник у внутрішньому модулі і конденсатор в зовнішньому блоці міняються місцями. У кімнатному радіаторі відбувається конденсація холодоагенту з виділенням тепла, а в зовнішньому - його випаровування, при цьому теплообмінник охолоджується. Тепло перекачується з одного радіатора до іншого, але при цьому не виробляється.

У зв'язку з цим в процесі нагрівання у спліт системи відчутно падає ККД, що робить його експлуатацію малоефективною при нульовій або мінусовій температурі за вікном.

Що таке ККД і теплова ефективність кондиціонерів

Ефективність кондиціонерів зазвичай позначається холодильним коефіцієнтом (співставленням виробленого холоду до потужності, що витрачається) і тепловим коефіцієнтом (виробленого тепла до витраченої потужності). Обчислення цього значення робиться з відношення споживаної до корисної потужності.

Важливо! Споживана потужність кондиціонера, яка вимірюється в кВт набагато менша потужності охолодження. Визначати ефективність роботи кліматичного пристрою можна лише в тому випадку, коли ККД приладу в процесі нагрівання буде більшим одиниці.

Якщо температура за вікном плюсова, то кількість виробленого тепла буде більшою відносно енергії, що витрачається приблизно в три рази. При потужності споживання в 1 кВт, потужність нагріву складе 3 кВт. Причому на обладнанні зазвичай вказується номінальна продуктивність, в даному випадку, це буде цифрове значення в 1 кВт.

Потреба урахування справжніх процесів кондиціонування і привела до появи будь-яких значень енергетичної ефективності.

При цьому слід зазначити наступні аспекти:

  • Як правило, EER показана для стандартного режиму (повна теплова продуктивність при звичайних умовах). Класичними умовами по ISO 5151 прийнято вважати тестові заміри. При цьому температура зовні в той момент становила + 32˚С, а всередині приміщення + 26˚С.
  • Коефіцієнт EER кліматичних пристроїв, як правило, становить від 2,5 до 3,4, а COP від ​​2,8 до 4,0. Звідси видно, що друге значення вище першого. Пояснюється це тим, що під час роботи компресор гріється і віддає холодоагенту своє тепло. Саме з цієї причини спліт системи виділяють більше тепла, ніж прохолоди.
  • Для розподілу по класах енергоефективності кліматизерів існує сім категорій по EER. Позначено вони від А до G, при цьому спліт системи класу «А» мають COP> 3,6 і EER> 3,2, а клас «G» - COP <2,4 і EER <2,2.

Обмеження діапазону зовнішніх температур

У більшості спліт систем з режимом «нагрів» існують обмеження: виробники виробляють кліматичні установки з допуском роботи при показаннях градусника до - 5°С. Недотримання вимог, записаних в інструкції, веде до поступового зносу компресора і подальшого виходу його з ладу.

У деяких спліт системах закладено автоматичне блокування всієї системи, якщо кондиціонер включений з порушенням температурних показників. В такому випадку на дисплеї висвічується лише код помилки, який вказує на некоректну роботу апарату.

Експлуатація кондиціонерів в зимовий час - міфи і помилки

Багато користувачів задаються питанням, чи можна включати кондиціонер на обігрів при мінусових показаннях термометра? Виробники відповідають однозначно, що кліматичні прилади стандартного виконання не можна запускати в режимі «нагрів» взимку.

Причина криється в тому, що мінеральне масло, яке застосовується в таких спліт системах, ефективно може виконувати своє призначення лише, коли воно рідке. Якщо ж кондиціонер включати при мінусовій температурі, то таке масло густіє, і в кінцевому підсумку компресор вийде з ладу, так як рух маховика і поршневої групи буде відбуватися практично на суху.

Однак виробниками розроблені моделі спліт систем з розширеним інтервалом робочих температур, і зараз є можливість використання обладнання в мороз. У зв'язку з винайденим стартовим пристроєм спліт можна експлуатувати не тільки в діапазоні, заявленому виробником, а й при набагато нижчих температурах.

Потрібно лише підібрати сучасний кондиціонер з параметрами, які відповідають для цього завдання. Наприклад, кондиціонери Daikin можна використовувати при температурі - 8˚С.

Якщо ж спліт вже придбана, і потрібно використовувати її при мінусовій температурі, то в цьому випадку застосовують установку зимового комплекту.

До складу набору входять наступні елементи:

  • зігріваючий кабель для дренажу;
  • нагрівальний елемент (тен) для компресора;
  • прилад для зниження оборотів вентилятора.

Цим комплектом можна забезпечити багато спліт систем, але встановлювати таку установку дозволено лише фахівцеві з сервісного центру. Звичайно, переобладнати кліматичне обладнання можна, але це ризиковано для системи: найменший збій під час експлуатації спліта може привести до псування компресора. Краще для обігріву користуватися спеціальними нагрівальними приладами або тепловою гарматою.

Вибір спліт системи з функцією обігріву

При виборі кондиціонера з підігрівом необхідно враховувати наступні параметри:

  • потужність споживання електроенергії;
  • продуктивність теплової енергії;
  • категорія енергоефективності;
  • інтервал допустимих робочих температур;
  • режим автоматичного розморожування конденсатора в зовнішньому модулі.

А також є ще кілька аспектів, які слід мати на увазі при роботі недорогого кондиціонера в режимі обігріву: призначення приміщення (житлове, виробниче); розміри кімнати. Наприклад, якщо це виробничий цех, в якому знаходиться велика кількість робітників, то на нагрів буде витрачатися набагато менше споживаної енергії. Отже, ККД буде наближений до найкращого значення.

Якщо ж потрібно вибирати спліт без вбудованого обігріву, то краще зупинитися на інверторних кондиціонерах з зимовим комплектуючих обладнанням, оскільки вони розраховані на роботу розширеного діапазону мінусових температур.

Як включити кондиціонер на обігрів

Алгоритм включення приладу в режим «нагрів» наступний:

  1. У разі якщо температура за вікном відповідає рекомендованій від виробника, спочатку потрібно включати спліт систему за допомогою кнопки ON на пульті управління.
  2. Для перемикання функції натиснути на кнопку MODE і потім на кнопку HEAT. На деяких моделях замість напису на пульті завдано символ сонечка, тоді треба активувати кнопку з цим зображенням.
  3. Після введення процесу «нагрів» в дію, потрібно налаштувати певну температуру. Робиться це за допомогою клавіш на пульті управління: «плюс» і «мінус». Природно, вона повинна перевищувати існуючу температуру в кімнаті.
  4. Як правило, після цього налаштування включиться вентилятор, і потім кондиціонер буде працювати на обігрів, відповідно, в приміщення почне надходити тепле повітря. З моменту включення даного режиму до ефективного обдування теплим повітрям може пройти 10-15 хвилин.

А також потрібно мати на увазі, що на певних кліматичних пристроях спочатку треба налаштувати температуру, а потім включати кнопку ON. Про це можна дізнатися в інструкції до конструктора з обслуговування.